Katalog artystów

Krystyn Zieliński

XXVII, drewno, metal, 52 x 45, 1965XXVII, drewno, metal, 52 x 45, 1965  

1929-2007
Urodzony w 1929 roku w Szczebletowie. Studia w PWSSP /obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego/ w Łodzi ukończył w 1954 roku i od tego czasu był pedagogiem, a także pełnił funkcje rektora tej uczelni w latach 1981 - 1987. Od 1990 roku profesorem zwyczajnym. Kierował pracownią kompozycji, Wydziałem Tkaniny, Wydziałem Malarstwa i Grafiki.

Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji z wykorzystaniem struktur dźwiękowych, działań o charakterze konceptualnym. W początkowym okresie twórczości związany z grupą artystyczną "Piąte Koło", później z Grupą "Nowa Linia", działającą przy ZLP w Łodzi od 1959 r. / por.: Jednodniówka Artystyczna "Nowa Linia", kwiecień 1961 /. Wspólne wystawy z Andrzejem Łobodzińskim i Ireneuszem Pierzgalskim. W 1961 roku wziął udział w ważnej wystawie artystów łódzkich / poza wymienionymi wziął w niej udział również Stanisław Fijałkowski / w krakowskiej Galerii Krzysztofory.

W tym czasie tworzył abstrakcyjne kompozycje spawane z metalu. Współpracował z Galerią "Krzywe Koło" w Warszawie. Wziął udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. Pod koniec lat sześćdziesiątych podjął wraz z Łobodzińskim działania artystyczne z wykorzystaniem dźwięku / "Audycja I", 1967, "Audycja II", 1968 w Galerii Foksal w Warszawie, "Audycja III" miała miejsce w łódzkim Muzeum Sztuki w 1972 r. /. W latach późniejszych zajmuje się problematyką struktur geometrycznych.

Prace w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Mondrianhuis w Amersfoort w Holandii, w kolekcji Grabowski Gallery w Londynie, Sveagalleriet w Sztokholmie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Grzegorz Musiał

Materiały pochodzą z katalogu wystawy: 100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004, wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch. Kuratorzy wystawy: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Współpraca: Janina Ładnowska Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Zdjęcia: Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

 

 

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.artysci-lodzkie.pl/pl/artysta/z/krystyn-zielinski/