Katalog artystów

Andrzej Łobodziński

Obraz zielony, 1962

Urodzony w 1931 roku w Łodzi. Dyplom w PWSSP w Łodzi (obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego) w 1955 roku. Okresowo, jako pedagog związany był z tą uczelnią. Twórczość w zakresie malarstwa i grafiki. Jest autorem czasoprzestrzennych utworów z pogranicza sztuk plastycznych i muzyki.

Związany był i wystawiał razem z artystami skupionymi w grupie „Piąte Koło”. Wraz z I.Pierzgalskim i K.Zielińskim wystawiał w Salonie Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi, a także w 1961 roku w Krzysztoforach /Stanisław Fijałkowski, Ireneusz Pierzgalski, Krystyn Zieliński/ w Krakowie. Uczestniczył w wystawach w „Krzywym Kole” i Galerii Foksal w Warszawie.

Po okresie poszukiwań na bazie taszyzmu, od 1958 roku jego malarstwo zbliżyło się do abstrakcji geometrycznej, dyscyplinowanej swoistym zbiorem reguł i „sposobów”, doprowadzając go do problematyki struktur czasoprzestrzennych.

W 1965 roku wraz z Ireneuszem Pierzgalskim zbudowali rodzaj grającej szafy - „Klantata” - i prowokacyjnie wysyłali ją na konkurs malarstwa i rzeźby. W 1967 roku w pracowni, wraz z Krystynem Zielińskim, zrealizowali „Audycję I”, następna wykonana została w Galerii Foksal w Warszawie w 1968 roku, a III-cia w Muzeum Sztuki w 1972 roku w Łodzi. Wcześniej, bo w 1970 roku powstał utwór rzeźbiarsko-muzyczny zatytułowany „HRA 1970”, będący teraz własnością The Musum of Contemporary Art w Los Angeles.Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeów Narodowych Warszawy i Poznania, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.Grzegorz Musiał

Materiały pochodzą z katalogu wystawy: 100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004, wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch. Kuratorzy wystawy: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Współpraca: Janina Ładnowska Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Zdjęcia: Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

 

 

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.artysci-lodzkie.pl/pl/artysta/l/andrzej-lobodzinski/