Katalog artystów

Tomasz Jaśkiewicz

Strefy II drewno, akryl, 60x60, 1965Obraz II drewno, akryl, 40x41,5, 1958

Urodził się w 1932 roku w Burzeninie, zmarł w Łodzi w roku 1991.

Studia w latach 1950 – 1956 w PWSSP /obecnie ASP im. Wł.Strzemińskiego/ w Łodzi. Dyplom w 1957 roku, a później asystentura w pracowni Lecha Kunki. Z łódzka uczelnią jako pedagog był związany do śmierci, pełniąc także w latach 1981-1984 funkcję prorektora.

Abstrakcyjne obrazy monochromatyczne pochodzą z wczesnego etapu jego twórczości. Od początku brał czynny udział w życiu artystycznym środowiska łódzkiego, a także w ogólnopolskich prezentacjach współczesnej sztuki m.in.. w "Konfrontacjach 63" w warszawskiej Galerii "Krzywe Koło". W tym czasie tworzył reliefy z toczonego drewna i abstrakcyjno-geometryczne struktury.

W 1967 roku razem ze Zdzisławem Głowackim, Tadeuszem Śliwińskim i Tadeuszem Wolańskim uczestniczył w III Sympozjum "Złotego grona" pt. "Przestrzeń i wyraz". Zaprezentowali wspólną instalację , dotykającą ważnego w tamtym czasie problemu przestrzeni "realnej i metafizycznej". Praca łódzkich artystów została przyjęta entuzjastycznie.

W 1968 roku wraz z grupa młodych pedagogów – Janiną Tworek-Pierzgalską, Ryszardem Hungerem, Krystynem Zielińskim opracowali reformę PWSSP w Łodzi, której celem miała być elastyczność systemu studiów i wolny wybór pracowni przez studentów.

W 1971 roku brał udział w ważnej wystawie "Światło geometrii" w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Lata 70. to kontynuacja cyklu reliefów i rozwijanie w sztuce problemu "nieobecności aktywnej".

Od początku lat 80. tworzył obrazy abstrakcyjne oparte o proste, geometryczne formy działające subtelnymi zestawieniami kolorów. W 1988 roku wziął udział w wystawie "Nowe pokolenie awangardy – Kooperatywa" w ramach Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Galerii Studio w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granica.

Grzegorz Musiał

Materiały pochodzą z katalogu wystawy: 100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004, wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch. Kuratorzy wystawy: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Współpraca: Janina Ładnowska Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Zdjęcia: Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

 

 

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.artysci-lodzkie.pl/pl/artysta/j/tomasz-jaskiewicz/