Katalog artystów

Natalia Hołub

12 utopie9600px212 utopie8600px12 utopie10600px
12 utopie5600px12 utopie3600px12 utopie6600px
holub19holub15holub21
15 w300009727 znalezionezostalolustronataliaholubgrey27 zziemiipolskiejdolepszejnataliaholubgrey2012
27 triple - glory - send27 widokzsamolotunataliaholubgrey201227 rodziceparentsnataliaholubgrey2012
19 thekiss619 kiss719 thekiss600px
20 scena220 scena620 scena3

Ukończyła ASP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2010 roku Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej pod kierunkiem prof. Andrzeja Bartczaka z aneksem w Pracowni Rysunku, Komiksu i Ilustracji pod kierunkiem dra hab. Gabriela Kołata. Podczas studiów przebywała na stypendiach artystycznych w Claudio Claudi Foundation we Włoszech i na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Natalia Hołub zajmuje się tradycyjnymi technikami graficznymi, tworzy książki artystyczne, także rysuje i fotografuje. W czasie studiów została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została również dwukrotnie wyróżniona w konkursie im. Władysława Strzemińskiego, w latach 2008 i 2009. Pokazywała swoje prace na wystawach zbiorowych w Berlinie i w Pesaro.

"Utopie miejsca i czasu" to cykl wielobarwnych linorytów składających się na pracę dyplomową Natalii. Syntetycznie potraktowane barwne formy zderzone z otaczającą je bielą papieru przypominają grafiki japońskie. „Utopie” Natalii Hołub przywodzą na myśl idylliczne krajobrazy, miejsca dzikiej natury. Jeśli gdzieś pojawiają się ślady obecności ludzkiej, widać, że zostawił je człowiek „dzikus” - człowiek żyjący w symbiozie z naturą. Widzimy miejsca po paleniskach, wigwamy, formę przypominającą chatę na szczycie góry, jezioro, które okalają szpiczaste szczyty górskie. Grafiki Natalii Hołub przypominają też prace ekspresjonistów z pocz. XX w. i ich ideę powrotu do źródeł, do natury, która miała być lekarstwem na degenerację cywilizowanego świata. Z prac Natalii przebija tęsknota za rajskim, czystym światem, mimo iż artystka wie, że to idea, której nie jesteśmy w stanie w pełni zwizualizować. To niedookreślenie, zbliżające niektóre z prac z cyklu do abstrakcji uświadamia nierealność tych wizji. Warto docenić tu warsztat artystki. Wielobarwne grafiki wymagają przygotowania kilku matryc do jednej odbitki. Artystka umiejętnie operuje zarówno niuansami barwnymi jak i zróżnicowaniem kreski.

„Boxes” to linoryty na bibułce japońskiej powstałe na podstawie prostych, linearnych rysunków. Artystka składa z nich większe kompozycje. Tytułowe pudełka są tu niezwykłymi przedmiotami, pełnymi niespodzianek. Mogą zamienić się w dom, może wyrosnąć z nich drzewo wysokie aż do nieba, a dzięki drabinie możemy wspiąć się na jego szczyt.

W 2011 roku Natalia Hołub wykonała mural pt. „The Kiss” w centrum Łodzi, na murze przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i Północnej. Mur należący do firmy Grażka to galeria „Ściana”, którą powołał do życia Norbert Trzeciak. Natalia Hołub nie zadziałała kolorem w szarym otoczeniu ściany, czego należałoby się spodziewać znając jej wcześniejsze prace. Mur został pomalowany na jednolitą biel, a na niej wyrosły rysowane precyzyjną kreską nadnaturalnej wielkości czarne paprocie oraz abstrakcyjny kształt budzący skojarzenia z górą. Efekt wzmacniała chropowatość muru, która po przemalowaniu białą farbą sprawiała wrażenie śnieżnego krajobrazu, na którym niespodziewanie pojawiła się roślinność. A może artystka nawiązała do przypominających rośliny wzorów, które tworzą się w wyniku mrozu na szybie? Jedynym kolorowym elementem muralu była czerwona „wstążka”. Ten niezwykły, jak z czasów prehistorycznych pejzaż stanowił kontrast z prozaicznym otoczeniem pracy Natalii.

Ostatnie prace Natalii Hołub to rysunki wykonywane cienkim, mechanicznym ołówkiem. Inspirowane są światem dawnych ilustracji książkowych oraz historiami z bajek m.in. autorstwa Erica Carle'a. Tu artystka dużo czasu poświęca detalom, niuansom kreski, fakturze prac. Niektóre z prac zasiedlają stwory rodem ze średniowiecznych bestiariuszy, inne – tajemnicze rośliny. Są też niezwykłe wnętrza jak w rysunku „Rodzice”, gdzie na tle mebli o precyzyjnie oddanej strukturze drewna stoją dwa bogato zdobione lustra – jedno owalne, drugie prostokątne. Motyw lustra kilkakrotnie pojawia się w pracach Natalii, choć co ciekawe, nie widzimy co się w nim odbija. Rysunki Natalii to jednak nie tylko oniryczne światy. Niektóre cechują się ironią, jak rysunek „Zagranica”, gdzie malutkim domkom horyzont przesłoniły monumentalne zabudowania tworzące jakby mur obronny. W pracy „Z ziemi polskiej do lepszej” artystka zestawia zeschnięte badyle okalające napis PL ZŁ z wieńcem z gęsto uplecionych kwiatów, w środku którego znajduje się znak waluty euro. W „Euro 2012” ironicznie komentuje nadzieje wzbudzone mistrzostwami Euro, które miały przynieść nam nowe drogi, wspaniałe stadiony i sportową chwałę – jednym słowem zaradzić na wszystkie nasze narodowe bolączki i kompleksy.

Fotografie Natalii to głównie impresje z egzotycznych podróży. Część z nich zapewne była inspiracją do jej prac graficznych i rysunkowych. Uwagę zwraca tu jednak seria wykonana w innych okolicznościach, pt. „Las”. Fotografie to dokumentacja modelu lasu wykonanego przez artystkę do animacji. Zdjęcia emanują magiczną, trochę mroczną atmosferą. Ta praca ma charakter intermedialny. Zarazem jest dokumentacją innej realizacji – modelu lasu oraz autonomicznym dziełem, które powstało na bazie innej pracy, lecz może funkcjonować samodzielnie.

Natalia Hołub to jedna z najmłodszych sylwetek prezentowanych w katalogu artystów z woj. łódzkiego. Jej sztuka ma charakter introwertyczny, tajemniczy. Wymaga szczególnego skupienia, odwołania się do własnej fantazji. Ale to wyobraźnia jest tą pierwotną siłą napędową sztuki, zanim jeszcze pojawi się idea. Natalia Hołub z pewnością z wyobraźni korzysta, szczególnie z tej dziecięcej, którą wielu dorosłych zepchnęło do najgłębszych pokładów podświadomości. Dziecięca wyobraźnia połączona ze świetną znajomością warsztatu artysty grafika i rysownika jak dotąd przynosi artystce interesujące rezultaty.


Anka Leśniak
 

więcej na stronie artystki:
 http://nataliaholub.com

 

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.artysci-lodzkie.pl/pl/artysta/h/natalia-holub/