Katalog artystów

Zdzisław Głowacki

Urodził się w 1919 roku w Łodzi, zmarł w 1987 roku w Łodzi.

Studia rozpoczął przed wojną w ASP w Krakowie, a ukończył je w 1947 roku w pracowni Hanny Rudzkiej – Cybisowej. W 1949 roku rozpoczął pracę w PWSSP /obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego/ w Łodzi jako asystent Leona Ormezowskiego. W uczelni tej w latach 1963 - 1971 pełnił funkcję rektora.

Jako kolorysta należał do przeciwników opcji konstruktywistycznej, reprezentowanej przez Strzemińskiego. Socrealizm stał się dla niego – jak sam to określał – pasjonującą przygodą. W 1955 roku wziął udział w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Warszawie, a także w Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale. W tym czasie zaczął przeprowadzać doświadczenia ze strukturami kubistycznymi (n.p. "Modlący się Żydzi", 1955). Efektem tych przemian była wystawa we wrześniu 1956 roku, która była szokiem dla publiczności i wywołała szeroką dyskusję. Powodem były obrazy taszystowskie.

Był współorganizatorem i członkiem grupy "Piąte Koło", uczestniczył w Festiwalach Sztuk Plastycznych w Sopocie, w Salonie Nowej Kultury i Galerii "Krzywe Koło" w Warszawie – w 1959 wystawiał tam m.in. razem z Teresą Tyszkiewiczową. Wziął udział w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959 roku.

Z czasem jego malarstwo wzbogacane doświadczeniami fakturalnymi zmierzało w kierunku poszukiwań strukturalnych. Wraz z Tadeuszem Śliwińskim, Tadeuszem Wolańskim i Tomaszem Jaśkiewiczem zrealizowali wspólną instalację na III Sympozjum "Złotego Grona" w Zielonej Górze w 1967 roku, która została przyjęta z wielkim uznaniem przez środowiska nowej sztuki. Równolegle kontynuował tradycyjne, realistyczne malarstwo portretowe.

Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Grzegorz Musiał

Materiały pochodzą z katalogu wystawy: 100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004, wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch. Kuratorzy wystawy: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Współpraca: Janina Ładnowska Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Zdjęcia: Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

 

 

Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.artysci-lodzkie.pl/pl/artysta/g/zdzislaw-glowacki/