Urodzony w 1912 roku w Łoździejach na Litwie, zmarł w 1997 roku w Łodzi. Studia w ASP w Warszawie w latach 1931 – 1935 w pracowni Felicjana Kowarskiego, a później do 1938 roku w pracowni malarstwa dekoracyjnego u Leonarda Pękalskigo. Dyplom w 1946 roku.
Od początku związany z PWSSP /obecnie ASP im. Wł. Strzeminskiego/ w Łodzi, będąc wraz z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem jej organizatorem i gdzie pracował do 1982 roku pełniąc funkcję dziekana, a w latach 1952 – 63 rektora.
Przełomowym momentem w twórczości artysty był udział w plenerze w Nowej Rudzie w 1946 roku, gdzie definitywnie odszedł od malarstwa impresjonistycznego na rzecz analizy obrazu słońca i obrazów powidokowych. Strzemiński nazwał ten kierunek poszukiwań „solaryzmem”.
W latach pięćdziesiątych artysta rozpoczął eksperymenty z tworzywami syntetycznymi; produkował meble i zaprojektował i wyprodukował pierwszy w Polsce jacht ze sztucznego tworzywa. Eksperymentował również z materią malarską tworząc cykle abstrakcyjnych, reliefowych obrazów. Do początku lat 90-tych tworzył obrazy o prostych, rytmicznych układach różnie konfigurowanych form reliefowych.
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Grzegorz Musiał
Materiały pochodzą z katalogu wystawy: 100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004, wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch. Kuratorzy wystawy: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Współpraca: Janina Ładnowska Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu: Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał Zdjęcia: Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk
Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.